צילומי ילדים

מה כדאי לדעת על צילומי ילדים?

צילום ילדים הוא ז'אנר צילום ייחודי ומתגמל הלוכד את התמימות, האושר והשמחה של הילדות. צילומי ילדים עוסקים בלכידת הרגעים והזיכרונות המיוחדים שכל המשפחה תשמור עמוק בלב לכל החיים. אז מה הדברים החשובים שצריך לדעת לפני שיוצאים עם הילדים ליום צילומים? איזה אלמנטים כדאי להוסיף לצילומי ילדים? כל זאת ועוד – במאמר שלפניכם:

למה כל כך כדאי לעשות צילומי ילדים?

כולנו יודעים שהחיים רצים מהר מאוד, לפני שאנחנו שמים לב הילדים כבר טינייג'רים, ואופ עוזבים את הבית לדרך עצמאית. לאורך הדרך יש אינספור רגעים מתוקים ששווה להנציח, לפעמים גוגל תמונות טורח לזרוק לנו תזכורת לרגעים שתפסנו בפלאפון ואנחנו נעצרים מרוגשים לרגע. אבל מידי פעם, כדאי לעצור ולהנציח שלב משפחתי בצורה מקצועית לנצח! בשביל זה אני פה, האומנות מאחורי המצלמה היא לתפוס תמונה בצורה שבעוד עשר שנים, שלושים שנה או בתקווה גם מאה שנה (אם העולם עדיין יהיה פה) נוכל לראות את התמונות ולהתרפק על הנוסטלגיה. 

אז מה צריך בשביל צילומי ילדים?

סבלנות…

אין מה לעשות, בדרך כלל גם הילדים הכי רגועים בעולם, מאבדים את זה באיזה שהוא שלב, אם תנסו להכריח אותם להיכנס לתוך ה"שטאנץ" שקבעתם לעצמכם – זה פשוט לא יילך. תהיו גמישים ומוכנים להסתגל לנסיבות המשתנות. לפעמים הילדים דווקא נלחצים מהמצלמות, וצריך להרגיל אותם לאט לאט לרעיון. ככל שתתנו לילד להרגיש יותר בנוח ופחות נוקשה – התמונות ייצאו טבעיות יותר וכמובן יפות יותר, מה שמוביל אותנו לשלב הבא:

טבעיות

נכון, יש משהו מדהים בתמונות סטודיו, אבל אם אתם באמת רוצים לתפוס את התמימות והמתיקות של הילדים שלכם, אתם חייבים לתת להם קצת לנשום. תנו להם לרוץ, לקפוץ, לשחק, לחייך, ותאמינו לי – כך תתפסו את התמונה המושלמת ביותר. אם תתנו לילדים לחיות במרחב הטבעי שלהם, כאשר אתם רק מלווים אותם מהצד, אתם תופתעו לגלות כמה תמונות מדהימות אפשר לתפוס בדקה אחת.

גובה העיניים

מלבד העובדה שכדאי מאוד להתכופף ולצלם את הילד בגובה העיניים, חשוב גם לדבר אליו בגובה העיניים. אם אתם רוצים שהוא יעשה פוזה – לא יעזור גם אם תסבירו לו בדיוק איזה פוזה לעשות, וכמו שאתם בטח יודעים חיוך של ילד שמבקשים ממנו לחייך זה משהו שלא מהעולם הזה (😉). אז מה עושים כשרוצים שילד יעשה פוזה? עושים בדיוק את הפוזה שאתם רוצים שהוא יעשה. הילד יחקה אתכם, והאושר יצוץ ויזרח.

טיפ חשוב לצלמים: לפני שאתם מוציאים את המצלמה – תהפכו לחברים הכי טובים של הילד. אל תהיו האיש המוזר שנכנס לחיים של הילד וגורם לו להתחבא מאחורי השמלה של אמא; תשחקו איתו קצת, תצחיקו אותו ותוציאו את המצלמה לאט, רק כאשר הילד כבר לא מרגיש מאוים על ידי האדם שפולש למרחב הבטוח שלו.

תאורה

כשאנחנו מצלמים ילדים, אנחנו רוצים לקלוט רוך וחמימות. גם בתמונות, מומלץ לצלם את הילדים בצֵל או ביום מעונן, ואם הצילומים הם בסטודיו – כדאי לעמעם מעט את האורות, ולא לתת לחום הטבעי שבילדות להישטף בשפע אור. כמובן, התאורה הטובה ביותר היא תאורה טבעית, ואם בכל זאת השמש בחוץ זורחת במלוא כוחה – ודאו שהשמש לא מסנוורת את הילד בפנים, אלא הקפידו שתהיה מאחוריו.

רקע

כל צלם, לפני שהוא מתחיל לצלם, חושב איזה סיפור הוא רוצה להעביר בתמונה. אפשר לצלם סתם, אבל אם אתם רוצים שהתמונה תהיה גם מקורית וגם שתזיז משהו בלב, אתם צריכים שהסיפור שהיא תספר יהיה מעניין מספיק. הרקע שתבחרו לצלם בו את התמונה הוא זה שבמידה רבה יספר את הסיפור שלה. חוף ים, שקיעה או זריחה, גן משחקים ושדה חמניות, לכל תמונה הסיפור שלה.

טיפ חשוב נוסף: הרקע יכול גם להרוס את התמונה. פח זבל שנקלט בפריים, פלאפון שנשכח על הספסל או רגל של ילדה אחרת, יכולים להרוס לכם תמונה מושלמת, גם אם תבחרו לטשטש את הרקע. הקדישו דקה וחצי לניקוי הסביבה מאובייקטים מפריעים, זה שווה את זה.

מהירות תריס גבוהה

הטיפ הזה מיועד בעיקר לצלמים, אבל גם לכל מי שנהנה לצלם בזמנו הפנוי: ילדים הם עם לא קל לניהול. הם יתרוצצו, יקפצו וירוצו, והתמונות שלכם ייצאו מטושטשות אם תנסו לצלם בחשיפה ארוכה, אז כדאי להתרכז בצילום במהירויות תריס גבוהות יחסית, כדי להקפיא את התמונה ולמנוע טשטושים ומריחות.

אם אתם מגרדים בראש ותוהים מה זה מהירות תריס ומהי חשיפה ארוכה – מוזמנים לקרוא את המאמר שכתבתי בנושא.

מתי כדאי לעשות צילומי ילדים?

כשאנחנו מדברים על מעגל השנה בכל עונה ניתן לצלם אבל יש כמובן זמנים מיוחדים עם צילומים מיוחדים יותר מהרגיל, למשל הצילומים המיוחדים של החורף הם צילומי שלכת מטורפים בסתיו, וכמובן צילומי שקדיה באמצע החורף זה משהו מלאכי ביופיו. 
עמוק לתוך החורף ניתן לעשות צילומי גשמים עם מעילים, ואם התמזל מזלכם, אפשר לעשות צילומי שלגים בהרי ירושלים ולחסוך את הנסיעה לשוויץ…

בקיץ יש לנו את הצילומים היפהפיים בים, יש צילומי שדות חיטה, צילומים בפרדסים עמוסי פירות ועוד ועוד. בכל עונה יש לא מעט זמנים שבהם יש צילומים ייחודיים לעונה הזאת בלבד.

כשאנחנו מדברים על השעות הנוחות לצילומים, כדאי להתחיל לקראת הצהריים כשהשמש מתחילה כבר את מסעה לשקיעה, אז היא לא חזקה מידי, אבל עדיין יש מספיק שעות עד השקיעה להספיק כמה סשנים יפהפיים.

צילומים מלאים בשמחה וצחוק עם כל המשפחה ובעיקר עם אנשי הדור הבא.

בכל גיל ובכל עונה. תמיד מומלץ לקחת רגע הפוגה מהחיים ולהתפנות להנציח רגעים קסומים

מומלץ החל משעות הצהריים ועד השקיעה

זה כמובן תלוי בשיתוף הפעולה ובכמות הילדים, אבל בדרך כלל סשן צילומים לוקח כ- 3 שעות