צילום חלאקה

צילום חלאקה

צילום חלאקה

המתוק שלכם כבר לא תינוק, עבר כבר לא מעט זמן מהצילומי ניו בורן, הסמאש קייק כבר נשכח מאחור והנה הוא הגיע לגיל שלוש המרגש והגיע הזמן לתספורת ראשונה! איזו דרך טובה יותר לחגוג מאשר לצלם את הילד החמוד עם רעמת השיער רגע לפני?

מה זה חלאקה?

חלאקה – (תגלחת בעברית), הוא אירוע מרגש בו ילדים המגיעים לגיל שלוש עוברים תספורת בפעם הראשונה.
רבים חוגגים את התספורת הראשונה בקבר של רבי שמעון בר יוחאי במירון בל"ג בעומר, אך ניתן לחגוג את התספורת בבית הכנסת, באולם אירועים או בבית.
האירוע הינו חגיגי ומשמח, מגיעים קרובי משפחה וחברים, גוזרים את השיער אך מקפידים שלא לגזור את הפאות – קצוות השיערות שנמצאות מאחורי האוזניים, על מנת לשמר את הנאמר בפסוק "ולא תקיפו פאת ראשכם" ויקרא יט, כז.

למה חוגגים חלאקה?

החלאקה הוא רגע כניסת הילד לעולם המצוות. זהו הרגע שבו עושים לילד פאות והוא מקבל "צורה יהודית" (היידישע צירה…) החל מרגע זה מתחילים לחנך את הילדים לקיום מצוות, מקפידים על חבישת כיפה וציצית, הילד מתחיל לברך, ללמוד א' ב' ועוד.

מה עושים בחלאקה?

השלב הראשון הוא הלבשת הילד בציצית וכיפה, הולכים לרבי שמעון בר יוחאי, או לרבנים, סבים ובני משפחה שיגזרו תלתל אחד או שניים, ואחר כך ממשיכים לספר מקצועי שיעשה לילד תספורת חלקה יפה.

למחרת בבוקר הולכים לחיידר. טקס החלאקה בחיידר הוא טקס מרגש ושונה מכל אירוע אחר! בבוקר עוטפים את הילד בטלית מכף רגל ועד ראש וכך לוקחים אותו לחיידר. הסיבה לעיטוף היא שאנו מאמינים שהיום הזה הוא יום קדוש ומיוחד בחיי הילד ואסור שיראה שום מראה לא טוב, אפילו חיה טמאה כמו חתול או כלב.
כשהוא מגיע לכיתה מחכים כל הילדים, על השולחן יש לוח אותיות, דבש, ביצה, עוגה שעליה רשום: "ה' אלקים נָתַן לִי לְשׁוֹן לִמּוּדִים לָדַעַת לָעוּת אֶת יָעֵף דָּבָר יָעִיר בַּבֹּקֶר בַּבֹּקֶר יָעִיר לִי אֹזֶן לִשְׁמֹעַ כַּלִּמּוּדִים: ה' אלקים פָּתַח לִי אֹזֶן וְאָנֹכִי לֹא מָרִיתִי אָחוֹר לֹא נְסוּגֹתִי"
וחתן החלאקה אוכל את החלק בעוגה שעליו רשומים המילים.
אחר כך חותמים על הביצה את הפסוק: "וַיֹּאמֶר אֵלַי בֶּן אָדָם בִּטְנְךָ תַאֲכֵל וּמֵעֶיךָ תְמַלֵּא אֵת הַמְּגִלָּה הַזֹּאת אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן אֵלֶיךָ וָאֹכְלָה וַתְּהִי בְּפִי כִּדְבַשׁ לְמָתוֹק"
וחתן החלאקה נוגס בביצה במקום החתימה, אחר כך מורחים על הלוח אותיות דבש. מורחים את הדבש על אותיות המילה א'מ'ת' והילד מלקק את האותיות וחוזר על הא' ב'.
אחר כך הוא מחלק עוגה ופקלה (שקית ממתקים) לכל ילדי הכיתה.

למה עושים צילומי חאלקה?

אין ספק שמדובר באירוע מיוחד ומרגש במינו, התינוק הקטן הופך לילד יהודי. כמו צילומי בר או בת מצווה, גם צילומי החאלקה מהווים זיכרון מרגש ומשמעותי למשפחות וגם עבור הילד בהתבגרותו.

צילומי חאלקה מאפשרים לחוות רגע מיוחד, הרי בגיל הזה הילדים מתפתחים בקצב שיא, ולפני שנשים לב כבר הילד יגדל. האירוע המשמח הזה מאפשר להורים לחגוג את הילדות, לעצור את הזמן וליצור זיכרונות מיוחדים מהרגע הנפלא הזה.

פעמים רבות הורים מביטים באלבומי החאלקה של ילדיהם שנים אחורה ומביטים בשוני הבלתי נתפס שחל בילדם. צילומי חאלקה נותנים להם את האפשרות לנוסטלגיה ונחת אינסופית שתמיד יוכלו לפתוח אלבום בסלון ולהראות בגאווה לכל הקרובים איזה מתוק היה הילד שלהם, כמה שיער היה לו, איזה עיניים יפות ואיך החיוך עד היום לא השתנה.

כמה דברים שצריך לדעת לפני שהולכים לעשות צילומי חלאקה

ראשית, חשוב להקפיד שהילד ישן טוב לילה קודם. אתם מכירים את ילדכם, את כמות האנרגיה והחיוכים שיכול לתת למצלמה לאורך זמן. על מנת שיצאו תמונות יפות ואיכותיות מצילומי חלאקה צריך לצאת מנקודת הנחה שצילומים לוקחים זמן לא מועט. ילדים מתעייפים, בוכים ואינם זורקים חיוכים למשך שעות ארוכות. לעיתים יהיה קשה מאוד להוציא תמונות טובות בפרק זמן קצר, לכן חשוב להכין את הילדים לשעות צילומים ארוכות. מומלץ להלהיב את הילד על הצילומים מבעוד מועד, להציג לו אותם כמשחק מהנה ולהסביר לו טוב ככל שניתן מה עומד להתרחש, על מנת למנוע בהלה מהסיטואציה.

שנית, מומלץ להביא כמה סטים של בגדים שהייתם רוצים שהילד ילבש בתצלומים. חשוב שהורה יהיה מוכן להחלפות סטים תוך כדי הצילומים. כמה מערכות בגדים מאפשרות גיוון בתמונות שמתקבלות בסופו של דבר, ולרוב משפרות את התוצאה.

בנוסף, שווה לברר מראש שברשות הצלמת אליה פניתם קיימים אביזרים נלווים לצילומי החלאקה כמו ספרים עתיקים, עששית ועוד.

טיפ חשוב – במידה ויש ברצונכם לצלם את הילד לצילום יהודי מלא, עליכם להביא איתו את הציצית והכיפה לתמונות ואם יש ברשותכם, גם את החליפה.

האם הצילום הוא רק לילד חלקה או לכל המשפחה?

הילד הוא חתן השמחה, ולכן ההתמקדות בעיקר בו מטבע הדברים. אך כמובן מצלמים יחד איתו גם את בני המשפחה שמעוניינים ליצור זיכרון משפחתי מהאירוע. הצילום גמיש ומאפשר לפי רצון המשפחה. ניתן להגיע כל המשפחה כולה לצילומים, ניתן להגיע רק חלק ורק מי שמרגיש בנוח להצטלם. אך כמובן שגם אם מעוניינים לצלם את הילד לבדו מבוגר אחד לפחות מלווה את כל תהליך הצילומים בצמוד אל הילד. רצוי שיהיה אחד ההורים.

מה כלול בצילומי חלאקה שנעשים על ידי צלמת מקצועית?

צילומי חלאקה כוללים צילומים של הילד והמשפחה בכמה לוקיישנים באותו אזור בכמה סטים שונים. סגנון התמונות ואופיין יבחר על ידי ההורים יחד עם ליווי והמלצות מהצלמת המקצועית. בסוף הצילומים התמונות יעברו עריכת תמונות של צבע ודיוק מקצועי. התמונות הנבחרות יערכו אל תוך אלבום ערוך ומקצועי לפי רצון המשפחה כך שיתאים בצורה המיטבית לאופי ורצון המשפחה ויציג את חגיגת האירוע המשמח בצורה המיטבית שתשמר אותו כזיכרון מתוק במיוחד. האלבום הזה ילווה אתכם ואת ילדכם שנים קדימה ויהפוך לזיכרון ויזואלי יפיפייה לאותו אירוע מרגש.